Kastrácia mačiek

Zodpovedný chovateľ a milovník svojej mačky je určite minimálne raz za ivot postavený pred rozhodnutie, ktoré sa snaží vyriešiť čo najlepšie: dať svoju mačku sterilizovať alebo nie? Sterilizácia (u mačiek) alebo kastrácia (u kocúrov ) je rutinný veterinárny zákrok, pri ktorom dochádza k odstráneniu reprodukčných orgánov, čoho dôsledkom je to, že mačka alebo kocúr už nie sú schopní plodiť potomstvo. Vykonať tento zákrok je rozumné rozhodnutie v prospech mačky, či už zo zdravotných dôvodov alebo z hľadiska jej správania. Je to jedno z najzodpovednejších rozhodnutí, ktoré majiteľ mačky urobí.

Výhody sterilizácie mačiek

Ak ste sa rozhodli, že nechcete, aby mala vaša mačka mačatá, odporúčame sterilizáciu. S ohľadom na enormne narastajúcu populáciu nechcených mačiatok, ktoré potom hynú v dôsledku zlej výživy, slabého zdravotného stavu alebo dokonca ľudskej bezohľadnosti, je sterilizácia mačiek bez debaty humánne a rozumné riešenie. Zároveň môže sterilizácia znížiť riziko alebo úplne eliminovať niektoré zdravotné problémy mačky, ako napríklad infekcie maternice, či nádory mliečnych žliaz. V neposlednom rade sterilizácia zlepší komfort spolunažívania s vašou mačkou, pretože odstráni jej „ľúbostné koncerty“ v dobe ruje.

Výhody kastrácie kocúra

Opäť je hlavnou výhodou to, že sa kocúr nepodieľa na rozširovaní nežiadúcej populácie. Po druhé, kastrácia mu pomôže znížiť jeho sexuálnu aktivitu a s ňou spojené chovanie, nepríjemné pre človeka. U dospelých kocúrov sa vytratí „túlavý pud“ (ich túlanie sa za mačkami), čo vedie k obmedzeniu vzájomných súbojov o teritórium i značkovanie územia močom. Kocúry, ktorých životný štýl je ovplyvnený funkciou pohlavných hormónov, sú tiež náchylnejšie ku zraneniam a zhubným infekčným ochoreniam.

Má kastrácia, či sterilizácia aj riziká?

Je to jednoduchý chirurgický zákrok, pri ktorom sú operačne odstránené reprodukčné orgány. Operácia sa robí v celkovej anestézii (narkóze), preto sa nemusíte báť, že zviera bude trpieť bolesťou. Pri doznievaní účinku anestetika (narkotika) a pri samotnom preberaní sa z narkózy môže mať zviera miestne neštandardné prejavy správania alebo prejavy bolestivosti operovaného miesta, je to však len krátkodobá dočasná reakcia, ktorá pri správnej pooperačnej starostlivosti rýchlo vymizne. Samozrejme, ojedinele sa môžu vyskytnúť aj komplikácie, ich výskyt však minimalizuje profesionálny prístup ku operácii samotnej, ktorá zahŕňa aj predoperačné vyšetrenie a dôsledná pooperačná starostlivosť v domácom prostredí, podľa odporúčaní veterinára. Na mieste vykonanej operácie ostane malá jazva, ktorá však čoskoro zarastie srsťou a miesto operácie sa dá nájsť dosť ťažko.
Kedy je najvhodnejšia doba pre tento zákrok?

Poraďte sa so svojím veterinárom. Obyčajne vám odporučí, aby bola operácia vykonaná pred tým, než mačka dosiahne sexuálnu zrelosť (čo je vo veku 5-6 mesiacov). U mačiek je to obyčajne pred začiatkom ich prvej ruje. Ale pokiaľ chcete, aby vaša mačka odchovala mačiatka, počkajte s vykonaním sterilizácie do ich odstavenia a ukončenia laktácie.

Aké sú dôsledky sterilizácie a kastrácie?

Výhody sterilizácie a kastrácie vysoko prevyšujú riziká anestézie alebo chirurgického zákroku. Dlhodobým dôsledkom je však zníženie dennej energetickej potreby u sterilizovanej mačky, ktoré súvisí s takými nežiadúcimi účinkami, ako sú priberanie na váhe, obezita a s tým spojené zdravotné komplikácie (napr. diabetes). Tiež je u sterilizovaných mačiek nepatrne vyššie riziko vzniku ochorenia dolných močových ciest, tzv. FLUTD spojené so vznikom močových kameňov. Na všetky tieto dôsledky však môžete kľudne zabudnúť, pretože sa im dá vyhnúť tým, že prispôsobíte stravu vašej mačky jej zmeneným potrebám, teda jednoducho ju budete kŕmiť inak ako pred zákrokom.


Text
© MVDr. Renáta Mudríková