Infekčné ochorenia mačiek

Každý, kto má doma mačku, by mal byť povinný ju dať každoročne zaočkovať proti základným infekčným ochoreniam. Chráni tým svoju mačičku proti zbytočným problémom, a navyše očkovanie je v dnešnej dobe úplne bežná vec. Myslím, že nieje nijako finančne náročná, keďže stačí mačku preočkovať raz ročne.
Medzi bežné infekcie patrí:

FVR - Rhinotracheitída mačiek

Ide o vírus horných dýchacích ciest a prenáša sa vdýchnutím infikovaného vzduchu. Symptómy sa prejavia väčšinou do piatich dní. Najčastejšie postihuje malé mačiatka. Tie majú zatečené, hnisavé očká, tečie im z nosu, pokašlávajú, kýchajú a mávajú horúčku, často strácajú chuť k jedlu a majú nedostatok tekutín.

Calicivírus mačiek

Ide o vírus horných ciest dýchacích. Je podobný ako FVR. Calicivírus spôsobuje vážne vredy a afty v puse mačky, často je sprevádzaný so zápalom priedušiek a pľúc. Tak isto ako u FVR, mačka kvôli bolestiam v puse neprijíma potravu a tekutiny a hrozí úmrtie mačky. Je treba mačičke dávať aspoň kašovitú stravu striekačkou do úst a týmto spôsobom podávať aj tekutiny.

Panleukopénia mačiek

K infikovaniu dochádza dotykom úst s telesnými tekutinami infikovanej mačky. Priebeh ochorenia je rýchly, mačka dostáva už za deň po kontakte s infikovaným zvieraťom vysokú horúčku, vracia, ma žltú hnačku, dochádza k poškodeniu mozgu. Mačka stráca veľmi rýchlo tekutiny, taktiež je veľký úbytok bielych krviniek, čo môže spôsobiť smrť mačky. Črevá mačky sú nafúknuté, nemôže jesť ani piť a zomiera.

Chlamýdia

Chlamýdia ( u mačiek vyskytujúca sa skôr Chlamydophila felis) nieje vírus ale baktéria, ktorá spôsobuje chronické ochorenie horných dýchacích ciest a zápal očných spojiviek. Ochorenie sa často vracia, mačka má opuchnuté oči so silným hnisavým výtokom, môže sa vyskytnúť aj výtok z nosu, teplota, kýchanie a problémy s dýchaním.
Pozor!!! Prenos na človeka je možný!!!
Liečba chlamýdie by mala spočívať v správnej diagnostike (všetky testy nechávame robiť v laboratóriu Sevaron) a následne dlhodobej liečbe atb. Očkovanie je tak isto veľmi dôležité, treba mať však na pamäti, že vakcína nezabráni nákaze a ochoreniu mačky, ale len zmierňuje klinické prejavy ochorenia.

Vakcínu na spomínané ochorenia (Rhinotracheitída mačiek, Calicivírus, Panleukopénia a Chlamýdia) preferujeme PUREWAX RCPCh.

Ak chodí Vaša mačka von a stretáva sa s voľne žijúcimi zvieratami v prírode, je dôležité svoju mačku nechať naočkovať aj na besnotu. A i keď sú naše mačky čisto intérierové, podľa podmienok výstav, ktorých sa kvôli uchovneniu našich mačiek zúčastňujeme, je nutné očkovať na besnotu aj mačky a mačiatka žijúce v našej chovateľskej stanici. Preferujeme, keď sa mačiatka očkujú proti besnote až okolo 5 mesiaca, keďže je to pre organizmus mačiatka náročná vakcína, ale keď je to treba, napr. kvôli prevozu mačiatka do zahraničia, očkujú sa mačiatka už po dovŕšení 3 mesiacov.

Besnota

Ide o ochorenie, ktoré je prenosné zo zvieraťa na zviera, ale aj na človeka, kúsnutím, keďže sa vírus prenáša v slinách zvieraťa. Väčšinou ho prenášajú divoké zvieratá ako líška, vlk a iný dravci.
Ide o smrteľné ochorenie, ktorého inkubačná doba je v rozpätí niekoľkých mesiacov. Vírus preniká do nervového systému, až k mozgu, spôsobuje agresivitu, alebo naopak prílišnú prítulnosť, zviera má rozšírene zornice, ochrnutú čeľusť so slinením, po tomto nastáva smrť.

Keď sa povie mačka, veľa ľudí myslí okamžite na ochorenie, ktoré spôsobuje potratenie plodu u tehotnej ženy. Uvedieme tu teda základné informácie, ktoré sa tohoto ochorenia týkajú a aj aká je proti nemu prevencia.

Toxoplazmóza

Je často diskutované ochorenie u mačiek chovaných vonku ale aj vnútri. Postihuje mačky, ktoré lovia a žerú divoké zvieratá nakazené týmto ochorením. Mačka sa môže nakaziť zožraním surového mäsa, z ktorého parazity sa rozptýlia do svalov, kde zostávajú bez toho aby spôsobili mačke akékoľvek problémy. Výkaly tejto mačky však obsahujú oocysty (vajíčka) parazita. Veterinár môže určiť diagnózu keď nájde oocysty vo výkaloch, alebo urobí krvné testy tzv.titr, kde nájde protilátky toxoplazmózy. Toto ochorenie ohrozuje hlavne tehotné ženy, pretože spôsobuje defekty plodu. Treba si však uvedomiť, že prenos hrozí len dotykom holej ruky s výkalom chorej mačky. Buď sa dajú na dobu počas tehotenstva používať gumené rukavice na čistenie záchodíku, alebo bude dočasne čistiť záchodík iný člen rodiny. Treba vedieť, že výkaly sa stávajú nákazlivými po 36-48 hodinách, preto častejším čistením záchodíku môžete mať možnú nákazu pod kontrolou. Tiež poškodenie plodu hrozí len po dobu prvých troch mesiacov tehotenstva. Zdrojom Toxoplazmózy môže byť aj surové alebo nedovarené mäso, detské pieskovisko, kde chodia túlavé mačky. Od výhradne bytových mačiek je však možná nákaza minimálna.