HCM (hypertrofická kardiomyopatia)

srdce HCM HCM je dedičné ochorenie,ktoré spočíva v tom, že stena srdcovej komory hrubne a je silnejšia než obvykle, kvôli čomu srdce nemôže normálne fungovať a krv nemôže naplno pretekať, následne nastáva zlyhanie srdca.
Prvné problémy sa väčšinou objavia až v dospelosti. Počiatočné symptómy sú nepatrné a môžete ich ľahko prehliadnuť. Mačka vyzerá dlho zdravá, zrazu však vážne ochorie. Často dochádza k ochrnutiu nôh, srdce bije rýchlejšie, môže sa objaviť aj šelest na srdci. Mačka sa začína zavodňovať, hlavne pľúca a neskôr aj brušná dutina. Pri zavodnení pľúc ma mačka problémy s dýchaním a môže sa až dusiť.
U niektorých mačiek sa objavujú len ľahšie štádiá tohoto ochorenia, tieto sa môžu dožiť bez veľkých problémov vysokého veku. U iných mačiek však môže viesť toto ochorenie k predčasnej smrti.
V súčastnosti môžeme toto ochorenie diagnostikovať Dopplerovým ultrazvukom (univerzitná klinika Brno) alebo DNA testom u plemien MCO a RAG. Pokiaľ je HCM diagnostikovaná včas, môže sa toto ochorenie vďaka správnym liekom zlepšiť, avšak úplne vyliečiteľné ešte nieje. HCM je dedičné ochorenie, preto je vhodné aby chovateľ nechal svoju mačku vyšetriť buď Dopplerovým ultrazvukom ( u kocúrov od druhého roku života a u mačiek od tretieho roku) alebo u MCO a RAG urobiť DNA testy. Tie je možné nechať urobiť v nemeckom laboratóriu Laboklin alebo prostredníctvom českého Sevaron-u.

PKD (polycystic kidney disease)- Polycystické ochorenie ľadvín

Je to dedičné nevyliečiteľné ochorenie ľadvín, pri ktorom sa v ľadvinách tvora cysty a vedie k ich zlyhaniu. Cysty v ľadvinách sa nachádzajú už u malých mačiatok, avšak sú veľmi malé. S vekom sa zväčšujú (až na 2 cm) a stúpa aj ich počet. V jednej ľadvine môže byť až 200 cyst! Pomaly dochádza k zhoršovaniu zdravotného stavu, príznaky sa prejavujú okolo 3-7 roku života mačky. Pokiaľ už je ochorenie rozvinuté, dochádza k zlyhaniu ľadvín, mačka môže trpieť depresiami, nechutenstvom, nadmerným pitím tekutín, nadmerným močením a chudnutím. Dôležité je vykonať ultrasonografické vyšetrenie.
Diagnostiku je možno vykonať už v 7 týždňoch života mačiatka, ale presnejšia je až v 10 mesiacoch života mačky. U RAG už je možnost DNA testov, tak isto ako u ochorenia HCM. Pri zistení pozitívneho nálezu nieje nutné mačku utratiť, najvhodnejšie je nechať ju sterilizovať a v kľude, bez záťaže, prežiť rôzne dlhý život.

zdrava ladvina ladvina PKD 6tyzdnov>
   <IMG src=Zapojili sme sa do tvorby databázy mačiek testovaných na HCM a PKD. K tejto udalosti vznikli výborné stránky plné informácii.

HCM

Prehľad testovacích centier, kde robia DNA testy na PKD u rôznych plemien mačiek, ale aj ceny a spôsob objednávania, si môžete pozrieť tu.